На Словакії ся першыраз одбыли ославы 1. мая перед 135 роками
00
Першы ославы Свята роботы на теріторії днешнёй Словакії ся одбыли перед 135 роками. Одбыли ся 1. мая на 1890 на трёх місцях – В Братїславі в ареалї Желїзной студнічкы, дале в Кошіцях а в Ліптовскім Микулаші. Законом з марца 1919 быв 1. май по взнику Чехословацькой републікы выголошеный за штатне свято. Першый май але не є лем Святом роботы, але мать тыж церьковный розмір. Про віруючіх католицькой церькви є днём літурґічной спомінкы на святого Йосифа робітника, патрона робочіх. Офіціално выголосив св. Йосифа за охранцю цїлой церькви папа Піус IX. в роцї 1870. Папа Піус XII. розшырив патронат св. Йосифа на вшыткых робочіх а од року 1955 му присвятили праві 1. май, котрый ся святкує як День роботы.
(TASR, Шутіова)
-
Назад / Nazad Резорт загранічных дїл продовжує в приправі економічных діпломатів -
Далше / Dalše Словакія перед 21 роками вступила до ЕУ

