x

Еврокомісарька видить проґрес у вопросі меншын на Україні. Русинів ани не стрітила

00

Діпломатка із Словенії – Марта Кос, котра є еврокомісарьков про розшырьованя Еврoпской унії, в понедільок 29-го септембра 2025-го року інформовала на соціалній сіті X, же почала свою тридньову навщіву Україны в Ужгороді стрічов із народностныма меншынами. „Европска інтеґрація принесла охрану меншын в цілій нашій Унії. Посередництвом приступліня хочеме на тім будовати, і принести міцну охрану меншын і на Україні“, написала Марта Кос на сіті X. В тот самый день быв на офіціалнім сайті Европской комісії публікованый прояв еврокомісарькы, із котрым ся приговорила на розшыренім засіданю Рады гражданьскых орґанізацій народностных меншын Україны. Як потвердив про нашу редакцію представитель русньской народностной меншыны Юрій Шиповіч, русиньскы орґанізації на тоту стрічу запрошены не были. Русины суть притім офіціално вызнаны в Закарпатьскій области Україны, хоць на цілодержавній уровни тот статус не мають. Шиповіч єдночасно потвердив, же два тыждні тому были Русины на стрічі із представителям Рады Европы, кедьже якраз теперь проходить в окремых сіґнатарьскых державах  моніторінґ імплементації Рамкового договору Рады Европы о охрані народностных меншын.Джерело фотоґрафії: ЛЕМ.ФМ/Fecebook (ЛЕМ.ФМ, Пкф)